Hoppa till huvudinnehåll

Styrelse och ledning

Umeå Parkerings AB ägs till 100% av Umeå Kommunföretag AB, som i sin tur är helägt av Umeå Kommun. Det är Umeå kommunfullmäktige som utser Umeå Parkerings styrelse.

 

Styrelseledamöter

Mahmoud Chninou, ordförande (S)
mahmoud.chninou@gmail.com

Åsa Ågren Wikström, vice ordförande (M)
asa.agren.wikstrom@umea.se

Kenneth Hedlund (S)
kennet.hedlund@umea.se

Anders Alfredsson (M)
anders.alfredsson@umea.se

Jan Olov Karlsson (V)
janolov.karlsson@umea.se

 

Ledning

Elin Pietroni, VD
elin.pietroni@upab.se

Madeleine Nordenqvist, ekonomichef
madeleine.nordenqvist@upab.se

Robert Tegström, produktionschef
robert.tegstrom@upab.se

Curt Jonsson, affärsutvecklare
curt.jonsson@upab.se

Claes Brannelid, fastighetschef
claes.brannelid@upab.se